Заняття-тренінг "Учителі та учні: суперники чи партнери?"
Мета: визначити причини суперництва між вчителями та учнями: чому іноді
між ними виникають
конфлікти, проблеми;
знайти шляхи рішення
цієї проблеми: що треба зробити, щоб стосунки стали дружніми, партнерськими,
більш демократичними;
удосконалення умінь
і навичок спілкування;
виховання почуття
дружби, відповідальності, толерантного ставлення.
Матеріали
та обладнання: кольорові стікери, фломастери, олівці,
ручки,
кольоровий папір;
ватман із зображенням крони дерева, ватман.
Хід заняття
1.
Вступне слово тренера.
Однією з
найважливіших проблем у сучасній школі є демократизація стосунків між учителями
та учнями. Саме ці стосунки визначають, чи
можливо створити сприятливу, як для учнів, так і для вчителів атмосферу
в школі. Адже це дуже важливо для того, щоб виконувати ці завдання, які стоять
перед сучасною школою, де панує доброзичлива атмосфера, учні набагато швидше
оволодівають знаннями і вміннями, вартий того, щоб змінити відношення між педагогами і школярами на
краще.
2. Оголошення теми та мети заняття.
3. Повторення правил спілкування:
§ правило піднятої руки;
§ правило толерантності;
§ уміння вислухати;
§ правило коректного доповнення;
§ бути активним;
§ бути доброзичливим;
§ говорити по черзі;
§ не критикувати.
4. Словникова робота.
Визначаємо,
що таке демократія
Демократія
– форма керівництва будь-яким колективом, яка забезпечує активну участь його
членів у здійсненні всіх заходів,
можливість вільно висловлювати думку.
5. Об’єднання в групи.
Скажіть різними мовами, чи важливо, щоб
між учителями та учнями були дружні, партнерські стосунки?
( Учні стають в коло і говорять різними
мовами по черзі)
1 група 2 група
Укр. – « так» Франц. – «
we»
Англ. – « yes» Нім. - «ja – ja»
6. Вправа визначення позитивних і негативних сторін у
стосунках учня і вчителя.
( Робота в групах)
1 група
2 група
+
§
учні не відносяться до вчителів
с пересторогою;
§
діалог з учителем; більш відкриті
стосунки;
§
вчитель стає першим серед
рівних;
§
вчителі все більше
прислуховуються до думки учня;
§
толерантні стосунки;
§
компроміс;
§
при дружніх стосунках вчителів і
учнів, останні і вчаться краще, і мають позитивне ставлення
|
-
- учень лише виконавець волі вчителя;
- учень не має права на самостійну
ініціативу;
- учні та вчителі ідуть назустріч один
одному дуже повільно;
- стиль взаємин потребує змін;
- неготовність деяких вчителів і учнів до
зміни форми і захисту їх стосунків;
- дискомфорт у відносинах;
- авторитарний стиль роботи вчителів;
- взаємна недовіра і підозра
|
( Після виконання завдання кожна група
презентує свої варіанти відповідей).
7. Вправа на визначення причин конфліктів між вчителями
та учнями.
- Як, на вашу
думку, складаються відносини між учнями та вчителями у вашому класі? Які
причини конфліктів.
( Робота
в групах. Кожна група визначає причини
конфліктів).
Причини конфліктів?
1.
Нерозуміння світоглядних позицій;
2.
небажання йти назустріч один
одному;
3.
відсутність демократичних
принципів (авторитарні методи керівництва);
4.
агресивні, диктаторські методи
роботи вчителя, що сприяє ще більшій протидії з боку учнів;
5.
взаємна недовіра і підозра;
6.
байдужість, напруженість у стосунках;
7.
інертність учнів;
8.
батьки, недовіра вчителям,
непорозуміння батьками законів школи.
8.
Вправа «Якби вчителем був я…»
Кожен
з учасників ставить себе на місце вчителя і визначає, як би він будував свої
стосунки з учнем (що робив би, що не дозволив би собі у стосунках з учнями).
Більшість
учнів хочуть бачити у своєму вчителеві спочатку людину, а потім уже
професіонала предметника. Вчителі, навпаки на перше місце ставлять
професійний рівень, а вже потім цінять загальнолюдські якості. Саме
повага до учня зобов’язує вчителя підтримувати його. А байдужість, у стосунках
призводять до роз’єднаності, взаємної ворожості між ними.
9.
Шляхи попередження конфліктів та їх розв’язання.
Більшість
спірних питань, які виникають у навчальному закладі і викликають конфлікт,
лежать у площині:
-
навчання (діяльність учнів і
вчителя на уроці, поведінка під час занять);
- стосунки учнів і
вчителів, які не стосуються навчання;
- взаємовідносини
між учнями.
Запитання: Які ж шляхи подолання конфліктів ви
вбачаєте? (Учасники засідання
висловлюють свої думки. Тренер на
ватмані їх записує).
Шляхи подолання конфліктів:
v гумор;
v пошук компромісу;
v звернення за порадою до іншої людини;
v аналіз ситуації;
v підтримання дисципліни;
v свобода і відповідальність особистості у колективі;
v демократичний шлях вирішення конфлікту;
v розумна відповідальність передбачає виконання тих вимог і обов’язків,
що необхідні для життєдіяльності як учня, так і колективу.
10.Вправа «Показники
демократичного клімату школи для учнів».
Завдання групам: Назвіть найголовніші, на вашу
думку, показники демократичного клімату, які б Ви хотіли бачити у своєму
навчальному закладі.
Показники
демократичного клімату
школи
для учнів:
§ Вчителі вважають учнів особистостями.
§ Учні довіряють свої таємниці учителям.
§ Вчителі вірять свідченням учнів.
§ До учнів, що не дуже добре вчаться, також ставляться з повагою.
§ Найважливіші рішення приймаються за участі учнів.
§ В школі панує дух товариськості.
§ Учні і вчителі знають про права дитини.
§ В школі підтримують творчі починання.
§ Вчителі демонструють ту поведінку, яку чекають від учнів.
11.Вправа «Дерево порозуміння»
Завдання: На
кольорових стікерах напишіть, що необхідно зробити, щоб стосунки між учителями
та учнями стали більш демократичними, відвертими, довірливими.
Стікери чіпляємо на
«дерево порозуміння».
12. Підведення
підсумків заняття.
Немає коментарів:
Дописати коментар