середа, 13 січня 2021 р.

Щедрий вечір! Добрий вечір! Добрим людям на здоров'я!

 



   За тиждень після Різдва, в ніч з 13 на 14 січня українці святкують старий Новий рік та Щедрий вечір, який ще називається святом Меланки. За християнським календарем — це день преподобної Меланії. В народній традиції обидва свята об'єднались, і тепер маємо Щедрий Вечір, або свято Меланки.

 За стародавнім міфом, окрім сина, у всеєдиного Лада, вірного побратима бога Місяця, була ще донька, яку всі називали Миланкою, бо вона була така мила й чарівна. Одного разу коли князь-Місяць був на полюванні, лютий змій викрав зі срібного терема Меланку й запроторив у підземне царство. Визволив її славний богатир Безпальчик-Васильчик і з нею одружився. Ось чому на Щедрий Вечір ще святкують Василя. 

   Основою Щедрого вечора в українців вважають багатий святковий стіл, щедрування, ворожіння, ігри та забавиНазва «щедрий вечір» пов’язана зі звичаєм готувати багатий стіл, на відміну від Святого вечора. Стіл в цей день повинен бути дійсно щедрим, так як згідно повір’ям чим щедріше та багатше накрито на стіл, тим щасливіше і вдаліше буде рік наступний. Основною стравую є щедра кутяНа відміну від пісної, її прийнято заправляти м’ясом і салом. Щедра кутя здавна вважалася одним із символів примирення. Для залагодження будь яких конфлікти, родичі та сусіди йшли один до одного миритися саме з цією стравою. З заходом сонця і до півночі розпочиналося щедрування. Дівчатка-підлітки ходили до сусідів та родичів щоб проспівати щедрівки. Якщо господарі 13 січня не скупилися на смаколики для щедрувальників, то це обіцяло їм щастя та добробут. 

        


        

Немає коментарів:

Дописати коментар