середа, 27 березня 2019 р.

Заняття-тренінг "Учителі та учні: суперники чи партнери?"

Заняття-тренінг "Учителі та учні: суперники чи партнери?"


Мета: визначити причини суперництва між вчителями та учнями: чому іноді
між ними виникають конфлікти, проблеми;
знайти шляхи рішення цієї проблеми: що треба зробити, щоб стосунки стали дружніми, партнерськими, більш демократичними;
удосконалення умінь і навичок спілкування;
виховання почуття дружби, відповідальності, толерантного ставлення.

Матеріали та обладнання: кольорові стікери, фломастери, олівці, ручки,
кольоровий папір; ватман із зображенням крони дерева, ватман.

                                                              Хід заняття

1. Вступне слово тренера.
 Однією з найважливіших проблем у сучасній школі є демократизація стосунків між учителями та учнями. Саме ці стосунки визначають, чи  можливо створити сприятливу, як для учнів, так і для вчителів атмосферу в школі. Адже це дуже важливо для того, щоб виконувати ці завдання, які стоять перед сучасною школою, де панує доброзичлива атмосфера, учні набагато швидше оволодівають знаннями і вміннями, вартий того, щоб змінити  відношення між педагогами і школярами на краще.
2. Оголошення теми та мети заняття.

3. Повторення правил спілкування:
§  правило піднятої руки;
§  правило   толерантності;
§  уміння вислухати;
§  правило коректного доповнення;
§  бути активним;
§  бути доброзичливим;
§  говорити по черзі;
§  не критикувати.

4. Словникова робота.
Визначаємо, що таке демократія
Демократія – форма керівництва будь-яким колективом, яка забезпечує активну участь його членів у здійсненні   всіх заходів, можливість вільно висловлювати думку.

5. Обєднання в групи.
        Скажіть різними мовами, чи важливо, щоб між учителями та учнями були дружні, партнерські стосунки?
   ( Учні стають в коло і говорять різними мовами по черзі)
        1 група                             2 група
     Укр. –  « так»                 Франц. – « we»
     Англ. – « yes»                 Нім.     - «jaja»
  
6. Вправа визначення позитивних і негативних сторін у стосунках учня і вчителя.
    ( Робота в групах)
                       1 група                                                      2 група
+
§  учні не відносяться до вчителів с пересторогою;
§  діалог з учителем; більш відкриті стосунки;
§  вчитель стає першим серед рівних;
§  вчителі все більше прислуховуються до думки учня;
§  толерантні  стосунки;
§  компроміс;
§  при дружніх стосунках вчителів і учнів, останні і вчаться краще, і мають позитивне ставлення
-
- учень лише виконавець волі вчителя;
- учень не має права на самостійну ініціативу;
- учні та вчителі ідуть назустріч один одному дуже повільно;
- стиль взаємин потребує змін;
- неготовність деяких вчителів і учнів до зміни форми і захисту їх стосунків;
- дискомфорт у відносинах;
- авторитарний стиль роботи вчителів;
- взаємна недовіра і підозра
 ( Після виконання завдання кожна група презентує свої варіанти відповідей).

7. Вправа на визначення причин конфліктів між вчителями та учнями.

- Як, на вашу думку, складаються відносини між учнями та вчителями у вашому класі? Які причини конфліктів.
 ( Робота  в групах. Кожна група визначає причини  конфліктів).

Причини конфліктів?
1.     Нерозуміння світоглядних позицій;
2.     небажання йти назустріч один одному;
3.     відсутність демократичних принципів (авторитарні методи керівництва);
4.     агресивні, диктаторські методи роботи вчителя, що сприяє ще більшій протидії з боку учнів;
5.     взаємна недовіра і підозра;
6.     байдужість, напруженість у стосунках;
7.     інертність учнів;
8.     батьки, недовіра вчителям, непорозуміння батьками законів школи.

8. Вправа «Якби вчителем був я…»
         Кожен з учасників ставить себе на місце вчителя і визначає, як би він будував свої стосунки з учнем (що робив би, що не дозволив би собі у стосунках з учнями).
         Більшість учнів хочуть бачити у своєму вчителеві спочатку людину, а потім уже професіонала предметника. Вчителі, навпаки на перше місце  ставлять  професійний рівень, а вже потім цінять загальнолюдські якості. Саме повага до учня зобов’язує вчителя підтримувати його. А байдужість, у стосунках призводять до роз’єднаності, взаємної ворожості між ними.

9. Шляхи попередження конфліктів та їх розв’язання.

         Більшість спірних питань, які виникають у навчальному закладі і викликають конфлікт, лежать у площині:
-         навчання (діяльність учнів і вчителя на уроці, поведінка під час занять);
- стосунки учнів і вчителів, які не стосуються навчання;
- взаємовідносини між учнями.
Запитання: Які ж шляхи подолання конфліктів ви вбачаєте?  (Учасники засідання висловлюють свої думки.   Тренер на ватмані їх записує).

Шляхи подолання конфліктів:
v гумор;
v пошук компромісу;
v звернення за порадою до іншої людини;
v аналіз ситуації;
v підтримання дисципліни;
v свобода і відповідальність особистості у колективі;
v демократичний шлях вирішення конфлікту;
v розумна відповідальність передбачає виконання тих вимог і обов’язків, що необхідні для життєдіяльності як учня, так і колективу.

10.Вправа «Показники демократичного клімату школи для учнів».
Завдання групам: Назвіть найголовніші, на вашу думку, показники демократичного клімату, які б Ви хотіли бачити у своєму навчальному закладі.

Показники демократичного клімату
школи для учнів:
§  Вчителі вважають учнів особистостями.
§  Учні довіряють свої таємниці учителям.
§  Вчителі вірять свідченням учнів.
§  До учнів, що не дуже добре вчаться, також ставляться з повагою.
§  Найважливіші рішення приймаються за участі учнів.
§  В школі панує дух товариськості.
§  Учні і вчителі знають про права дитини.
§  В школі підтримують творчі починання.
§  Вчителі демонструють ту поведінку, яку чекають від учнів.

11.Вправа «Дерево порозуміння»

Завдання: На кольорових стікерах напишіть, що необхідно зробити, щоб стосунки між учителями та учнями стали більш демократичними, відвертими, довірливими.
Стікери чіпляємо на «дерево порозуміння».

12. Підведення  підсумків заняття.


Немає коментарів:

Дописати коментар