понеділок, 8 червня 2020 р.

8 червня - Всесвітній день океанів



    8 червня — важлива екологічна дата. Ще 1992 року у Ріо-де-Жанейро відбулася зустріч на найвищому рівні, яка мала назву «Планета Земля», і саме тоді на цю дату призначили Всесвітній день океанів. З тих пір свято відзначається щорічно усіма, хто має стосунок до Світового океану. Це не лише екологи та іхтіологи, а й працівники «свідомих» акваріумів, дельфінаріїв та зоопарків, які проводять наукову роботу та координують свої зусилля задля захисту жителів морських глибин.
Проголошенням цього свята ООН підкреслила життєву важливість океанів для планети, а також необхідність турботи про їх благополуччя, збереження органічного світу океанів, екологічну чистоту вод.   Усі заходи у цей день відбувається з однією метою — нагадати про величезну роль Світового океану у нашому щоденному житті та мобілізувати усіх небайдужих раціонально ставитися  до цієї важливої частини біосфери. Адже океани не лише є найбільшим джерелом білка в світі, від якого, до речі, повністю залежать приблизно 3 мільярди людей. Вони буквально дають нам дихати, адже є одним з головних поглиначів вуглекислого газу. Цей день нагадує, що Світовий океан – запорука розвитку і подальшого існування людської цивілізації. У 2008 році Генеральна Асамблея ООН ухвалила, починаючи з 2009 року, відзначати свято офіційно. 



Нині до 40% світового океану є сильно постраждалими від людської діяльності. Тож кожного року, 8 червня відбуваються різноманітні заходи, що висвітлюють проблеми океанів та способи зменшити їхній згубний вплив. Адже це врешті може призвести до вимирання багатьох видів флори та фауни.   
 Вченим більше відомо про поверхню Місяця, ніж про глибини світового океану. Наприклад, 12 осіб вже ступили на Місяць, але тільки три побували в Маріанській западині.
94% життя на Землі зосереджено у воді. Близько двох третин всіх морських мешканців залишаються недослідженими, а коли виявляються нові різновиди, це піднімає ще більше запитань про морське життя.
Є ряд звуків з глибин океанів, які вчені досі не можуть пояснити.
«Bloop» (англ. рев, завивання) може бути найвідомішим підводним звуком, виявленим в 1997 році гідрофонами, встановленими Національним Управлінням Океанічних і атмосферних досліджень (NOAA). Це один з найгучніших океанських звуків, коли-небудь записаних, та в той же час цей шум відповідає підводному льодовому потоку - великому розлому айсберга. Вчені не знають напевно, що або хто видавав цей звук. Оскільки Bloop імітують в тому чи іншому вигляді деякі морські тварини, люди жартома приписали цей шум Ктулху - вигаданому монстру-восьминогу, створеному письменником-фантастом Говардом Філліпсом Лавкрафтом у 1928 році. Гучність звуку занадто велика для будь-кого з морських істот, відомих науці, але є і безліч істот, які ще не відкриті.
Відомо, що в океанах є підводні озера і річки, які мають свої берегові лінії і навіть хвилі. А чи знаєте ви, що в океані є водоспади?
Технічно найбільший відомий в світі водоспад знаходиться саме під водою, між Гренландією та Ісландією. Його висота становить 3505 метрів. Водоспад утворюється завдяки різниці температур між водою по обидва боки Датської протоки. Коли більш холодна і більш щільна вода зі Сходу зустрічає більш теплу і легшу воду з Заходу, холодна вода тече вниз і під теплою водою.
Цей підводний водоспад більше ніж в три рази перевершує Анхель-Фольський водоспад у Венесуелі, який вважається найбільшим надземним безперервним водоспадом на Землі. За даними Дженнінгса, цей підводний водоспад за обсягом води майже в 2 000 разів перевищує кількість падаючої води Ніагарського водоспаду.
А ви знали, що корали носять сонцезахисний крем?
Вчені з’ясували, що більш теплі океани містять більш кислу воду. Забруднення і людське втручання загрожують морському життю у всьому світі. Коралові рифи є одними з найбільш делікатних жителів океану. У корала є природний захист - «сонцезахисний крем». Відповідно до заяв CSIRO (Співдружності з наукових і промислових досліджень), на протязі мільйонів років корали у Австралійського Великого Бар’єрного рифа формували свої захисні бар’єри, які допомагають їм виживати на сонці.


Вчені вже працюють над тим, щоб перейняти у коралів їх досвід захисту від сонця, створюючи креми по догляду за шкірою.
А ще у водах світового океану знаходиться майже 20 мільйонів тонн золота. Воно розчинене просто у воді.
Океани – легені нашої планети, адже забезпечують більшу частину кисню, необхідного для нашого дихання. Вони є одним із основних джерел їжі та ліків, а також важливою частиною біосфери.
Наша спільна турбота про океан стане перешкодою до вимирання багатьох видів рослин і тварин і дозволить майбутнім поколінням насолоджуватися красою, багатством і потенціалом Світового океану.
Більше цікавих та незвичайних фактів про океани ви можете дізнатися, переглянувши відео за посиланнями:



Немає коментарів:

Дописати коментар